αυξημένη κατανάλωση Καυσίμου- βενζίνη

Τα λέμε ολα για να μην τα βάψουμε μπλέ !!
Χάλασε? Το χάλασαν? εε εδώ!
Απάντηση
Iason_G

αυξημένη κατανάλωση Καυσίμου- βενζίνη

Δημοσίευση από Iason_G » Κυρ Δεκ 17, 2017 9:04 pm

Καλησπέρα

Το θέμα μου είναι ότι μετά από μια σειρά αντικατάστασης αισθητήρων (βηματικό, ψυχρής, κάνιστρου, εκεντροφόρου) παρατήρησα ανεβασμένη κατανάλωση καυσίμου χαρακτηριστικά παραθέτω τον πίνακα από γεμίσματα μέχρι να ανάψει σταθερά η ρεζέρβα. (niva 1700 full injection)
183κm 33,38l 18,2l/100km
163km 30,043l 18,4l/100km
229km 30,89l 13,4l/100km
190km 32,503l 17,1l/100km

ελέγχξαμε τα καυσαέρια να δούμε αν φανεί υπερβολική κατανάλωση από εκεί, φαινόταν φυσιολογικά, είπαμε να το παρακολουθήσουμε να δούμε τι γίνεται. Τι άλλο μπορώ να ελέγξω αν χάνει και που;
Βενζίνη δεν μοιρίζει, το φίλτρο βενζίνης είναι καλά βιδωμένο και δεν βλέπω διαφορα στον δείκτη βενζίνης αν το αφήσω το βράδυ το αμάξι. Σκέφτομαι ακόμα μην έχω καναν τύπο να μου κλέβει βενζίνη στην γειτονία.... (καπάκι με κλειδί θα το πάρουμε άμεσα ανεξαρτήτως)

Άβαταρ μέλους
Michalakis

Re: αυξημένη κατανάλωση Καυσίμου- βενζίνη

Δημοσίευση από Michalakis » Δευ Δεκ 18, 2017 3:08 pm

Το ρελαντί σου μετά από πορεία είναι φυσιολογικό?
Εγώ πρόσφατα είχα αυτό το θέμα λόγο φλάντζας εξάτμισης kai MAF. Kρατούσε το ρελαντί στις 2000 στροφές και έκαιγε 18lt στα 100. Δες όλη την εξάτμιση μέχρι τους λάμδα για τυχόν διαρροές.
Mετά θα μετρήσεις και τον MAF Με ένα απλό βολτόμετρο αν έχει κολλήσει σε κάποια τιμή σταθερά (μαύρο μπαταρία και κόκκινο δεν θυμάμαι σε πιο είναι τα είχα πάρει όλα με την σειρά μέχρι να το βρω). Ο δικός μου ήταν κολλημένος στα 3 volt. Με το πάτημα του γκαζιού πρέπει να βλέπεις εναλλαγές στα volt. Αν είναι κολλημένος πας σε ένα φαρμακείο και παίρνεις ισοπροπυλική ακλοόλη 100-200ml και τον κανεις ένα μπανάκι. Δεν ακουμπάς με τίποτα τα σιδεράκια και την αντίσταση :!: :!:
Eλεγξε και για τυχόν διαρροές υποπίεσης στα διαφορα σωληνάκια και γύρο από την πεταλούδα και την πολλαπλή...
----2005 MPi----____________________Ο Διάβολος κατέβηκε κάτω στο Χολαργό
Brighton & Hove____________________και πρόλαβε το Lada μου που ήτανε αργό

Iason_G

Re: αυξημένη κατανάλωση Καυσίμου- βενζίνη

Δημοσίευση από Iason_G » Κυρ Ιαν 21, 2018 8:13 pm

Συγνώμμη για την μεγάλη αναμονή.
MAF το ελεγχώ μέσω του torque και μέσω του OBD, τα βλέπω όλα οκ, κατανάλωση μου την βγάζει την προβλεπομενη 10-11 για μέσα στην πόλη.
Δεν μου κρατάει στροφές στις 2000, μου το έκανε στην αρχή οταν το πήρα και απλά αλλάξαμε εκκεντροφόρου και βηματικού που το μεν ειχε βγάλει error το άλλο το άκουγες και διορθώθηκαν όλα.
Συνεχώς μου βγάζει την βλάβη P0171 / Φτωχο μιγμα, αλλά χωρίς να μου ανάβει το check engine (δεν έχει χαλάσει το λαμπάκι). Θα ελέγξω σωλήνες πορείας βενζίνης για τυχών διαρροές και εξονυχιστικό έλεγχο στο συνεργείο. Μου άναψε το λαμπάκι βενζίνης στα 168Km, οδήγηση πόλης, σημερα και θέλω να πάω για μετατροπή αέριο και δεν θέλω να πάω στην αναβάθμιση πριν κλείσω το θέμα τροφοδοσίας βενζίνης
ευχαριστώ

Απάντηση