μπαλάκια τιμονιού

Πώς να κάνουμε τούμπανο το εργαλείο αφου πρώτα το κάνουμε να δουλέψει!!!
Post Reply
sostir1978
Posts: 24
Joined: Tue Apr 25, 2017 7:52 pm

μπαλάκια τιμονιού

Post by sostir1978 »

Γεια και πάλι σύντροφοι!Δεν εξηγείται αλλιώς!μου το ματιάσανε το νιβα μου.Τώρα χρειάζεται και μπαλάκια.Τι λέτε να βάλω:τα μαμά ή όχι;βρήκα και μαμά ενισχυμένα!τι λέτε;
User avatar
kostas
Posts: 474
Joined: Thu Apr 06, 2017 2:21 pm

Re: μπαλάκια τιμονιού

Post by kostas »

Μπαλάκια ψαλιδιών εννοείς η ακρομπαρα ? όπως και να έχει από 6 ευρώ το τεμ αρχίζουν ότι σηκώνει η τσέπη σου βάλε.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Image
sostir1978
Posts: 24
Joined: Tue Apr 25, 2017 7:52 pm

Re: μπαλάκια τιμονιού

Post by sostir1978 »

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά Κώστα!Μπαλάκια ψαλιδιών είναι!τα είχα αλλάξει πριν από δύο χρόνια!είναι φυσιολογικό να τα ξαναλλάξω;είχα βάλει τα μαμά θυμάμαι αλλα΄όχι τα ενισχυμένα.Τώρα χρειάζονται πάλι αλλαγή γιατί μου κάναν το τιμόνι πολύ σκληρό και τρίζουν.Ο μάστορας μου είπε ότι μάλλον πήραν νερό από τις φούσκες.ισχύει;εντωμεταξύ αυτά που έβαλα δεν γρασάρονται.τα παλιότερα που φορούσε ειχαν πάνω τους γρασαδοράκια και άντεξαν κανα 10αρια χρόνια.
User avatar
Michalakis
Posts: 9
Joined: Sun Apr 09, 2017 4:51 pm

Re: μπαλάκια τιμονιού

Post by Michalakis »

Eξαρτάται από πολλά όπως τη χρήση που έκανες αυτά τα δυο χρονια, αν τα μπαλάκια ήταν ιμιτασιόν, αν κάθονταν καιρό στο ράφι ή αν η lada έβαλε αρκετό γράσο από το εργοστάσιο :lol: Οι Φούσκες σκίζονται εύκολα ειδικά αν αφήνεις λάσπες πάνω και κυρίως αν έχεις lift kit. Αν τα μπαλάκια δεν έχουν τζόγο και απλά ξεράθηκε- ξεπλύθηκε το γράσο μπορείς να παρατείνεις ακόμα λίγο την χρήση συμπληρώνοντας με σπρέι γράσο. Βρες ένα σημείο που είναι σκισμένο και ψέκασε μέσα από εκεί. Δεν θα σε πάει πολυ αλλα τουλάχιστον θα σταματήσει το τρίξιμο :D
Αν δεν ειναι σκισμένα θέλεις βελόνα: http://www.suspension.com/blog/how-to-g ... ll-joints/

Τα δικά μου είναι σκισμένα εδώ και καιρό και δεν έχουν κάνει τζόγο γιατί βάζω γράσο συχνά
----2005 MPi----____________________Ο Διάβολος κατέβηκε κάτω στο Χολαργό
Brighton & Hove____________________και πρόλαβε το Lada μου που ήτανε αργό
Post Reply