Πρακτικές Ασφαλιστικών Εταιρειών

Ποιός είσαι? η Δομή??!!!
Πείτε ότι ξέρετε όχι ότι νομίζετε !!
Post Reply
alfaka
Posts: 45
Joined: Sun Jul 16, 2017 1:14 am

Πρακτικές Ασφαλιστικών Εταιρειών

Post by alfaka »

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίστες, ιδιοκτήτες ή μή Νίβα, αυτοκινητιστές γενικά. Αναφέρομαι έτσι διότι θίγω ένα θέμα που αφορά γενικά τον κλάδο των οχημάτων, ότι και άν είναι αυτά! Επίσης επέλεξα αυτήν την ενότητα του φόρουμ ως πλέον πρόσφορη, εάν νομίζουν οι διαχειρισταί άς την μεταφέρουν όπου νομίζουν. Λοιπόν αναφέρομαι στις πρακτικές και συμπεριφορές των ασφαλιστικών εταιρειών είτε προς τους πελάτες τους (ασφαλισμένους τους) είτε προς τους δικαιούχους αποζημιώσεως εξ αυτών. Μέχρι τώρα είχαμε συνηθίσει να ακούμε και να βιώνουμε κακές πρακτικές τους προς την δεύτερη κατηγορία. Πού να φαντασθή κανείς (και εγώ) ότι και η δική του (?) εταιρεία, δηλαδή εκείνη στην οποία έχει ασφαλισθή και πληρώνει, προσπαθεί να κάνη περικοπές στην αποζημίωσή του με διάφορα κόλπα.! Πιό συγκεκριμμένα, σε ατύχημα που υπέστην σταματημένος σε σηματοδότη (την 14/4), ο αίτιος παραδεχθείς την ευθύνη του, έκανε ΦΙΛΙΚΗ δήλωση ευθύνης απο την οποία προέκυψε η υποχρέωση της δικής μου ασφαλιστικής να με αποζημιώση. Μέχρις εδώ, καλά. Το πρόβλημα άρχισε από τον πραγματογνώμονα ο οποίος θέλοντας να δείξη ζήλο προς την εταιρεία (διότι έχει πρίμ-μπόνους όταν μειώνει τα έξοδα), δήλωσε (την 20/4) αλλαγή δύο (2) συνδέσμων μόνο από τον πίσω άξονα, της Πανάρ και της μεγάλης διαμήκους μπάρας, με τον ισχυρισμό ότι θα επανέλθη ο άξονας στην θέση του. Άς σημειωθή ότι το στράβωμα είναι εμφανέστατο, κοινώς κάνει <<μπάμ>>! Ακόμη χειρότερα μετά την αλλαγή των ανωτέρω στοιχείων, (η κατάσταση παραμένει ίδια, διότι έχει στραβώσει ο ΑΞΟΝΑΣ!), αρνείται να προσέλθη για επανέλεγχο (όχι μόνο για να γλυτώση τα καύσιμα), ζητώντας μας να πάμε το αμάξι σε ευθυγράμμιση να μετρηθή, να τους στείλουμε με ΦΑΞ τα αποτελέσματα και βάσει αυτών να αποφανθούν για τα περαιτέρω.! Δεν συζητώ το γεγονός ότι έχω μείνει ΠΕΖΟΣ κατοικώντας στο πουθενά με τον πλησιέστερο φούρνο π.χ. και αγορά στα τέσσερα (4) χιλιόμετρα, ούτε τα έξοδα ταξί σχεδόν καθημερινά έως το κέντρο της Μάκρης, ούτε την υποχρέωσή μου σε συναδέλφους και φίλους για μετακινήσεις, αλλά πρέπει να ασχοληθώ και προσωπικά με το αυτοκίνητο, μην έχοντας καμμίαν υποχρέωση.! Προσπαθούν δηλαδή να με αναγκάσουν να συμβιβασθώ και να πληρώσω εγώ τα περαιτέρω προκειμένου να εξυπηρετηθώ! Τούς δικαιολόγησε κάπως ο ασφαλιστής μου, λέγοντάς μου <<ο πραγματογνώμων είναι κρατικός υπάλληλος, σαν τους ορκωτούς λογιστές, και θέλει να εξασφαλισθή και αυτός, γι' αυτό το ζητάει>>!! Τι άλλο θα ακούσουμε ρε, λές και είμαστε πρωτάρηδες στην ζωή και στο δρόμο.! Μόλις βέβαια του είπα ότι ήμουν έτοιμος να κάνω αγωγή ζητώντας και τα καθημερινά έξοδα, το ίδιο απόγευμα ήλθε η εντολή <<προχωρήστε>>.! Αλλά ο πραγματογνώμων άλλαξε απλώς μέθοδο, λέγοντας (την Παρασκευή 27/4) <<δεν μπορώ σήμερα, έχω πολλά συμβάντα, θα δούμε την Δευτέρα και άν...>>. Αυτό με ανάγκασε να τηλεφωνήσω στην εταιρεία και να πώ δια ζώσης ότι θα κάνω αγωγή κ.λ.π., η δε απάντηση διπλωματική, <<δεν μπορείτε να κάνετε αγωγή στην δική σας εταιρεία, κ.α.>>. Επειδή λοιπόν η ιστορία μάλλον θα τραβήξη μακρυά, παράτησα κάθε πληρωμή και πλήρωσα ασφάλιση τρίμηνη και θα πάρω πινακίδες απο άλλο αμάξι απο Δευτέρα. ΕΝΑ μήνυμα έχω εν ολίγοις προς τους συν-αυτοκινητιστές γενικά: Σε οποιοδήποτε συμβάν, πάντοτε κλήση της τροχαίας για να κάνη έκθεση, όσο και αν καθυστερή και ΠΟΤΕ φιλική δήλωση ατυχήματος!, διότι ακόμη περισσότερο τώρα στο Ελλαδιστάν ζούμε και οι φιλικές δηλώσεις είναι δια τας Ευρώπας.! Εάν ποτέ γίνουμε Ελλάς, ΝΑΙ πρώτος εγώ.!!
User avatar
kostas
Posts: 474
Joined: Thu Apr 06, 2017 2:21 pm

Re: Πρακτικές Ασφαλιστικών Εταιρειών

Post by kostas »

Τασο ποτέ φιλική καλεί ο καθένας την φροντίδα ατυχήματος του παίρνουν φωτογραφίες και ο υπαίτιος κάνει θετική δήλωση και μια ώρα να περιμένεις το θέμα τελειώνει εκεί, και μετά σε φανοποιό που τα αναλαμβάνει όλα με εξουσιοδοτηση.
Φέτος μου έτυχε 2 φορές να με χτυπήσουν από πίσω στο άλλο μου αυτοκίνητο και η αποκατάσταση ήταν ικανοποιητικη .
Παίζει πολύ ρόλο σε ποιον θα το πας κάποιοι φανοποιοί έχουν τον τρόπο τους προκείμενου να πάρουν την δουλειά.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Image
Post Reply