Αγορά niva.

Καλωσορίσατε! Περάστε
Παρακαλώ σκουπίστε τα πόδιας σας !!
Post Reply
gazotenekes
Posts: 8
Joined: Thu Nov 16, 2017 11:01 am

Αγορά niva.

Post by gazotenekes »

Καλησπέρα.Δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή ενώτητα αλλά θα γράψω εδώ τον προβληματισμό μου.Είχα νίβα πριν αρκετά χρόνια, και έμπαινα συχνά εδώ κυρίως για να πάρω ιδέες και συμβουλές.Δυστηχώς είχα πουλήσει το νίβα για αγορα wrangler πράγμα που μετάνιωσα λόγο του υψηλού κόστους συντήρησης αλλα και αξιοπιστίας.Είχα χρησιμοποιήσει τρείς φορές οδικη βοήθεια ενω με το νίβα καμία,και είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός και "κομπλεξικός" σε θέματα συντήρησης.Άλλο πράγμα θα μου πείτε το wrangler, αλλά θεωρώ ότι το λάντα είναι απο τα πιο cult οχήματα που υπάρχουν ειδικά με τις ορίτζιναλ ζάντες.Ήρθε η ώρα λοιπόν που σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του εκ νέου.Είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος απο τα χρήματα που είχα δώσει,(3400) και πραγματικά δεν του φερόμουν με το γάντι.Επειδή απέχω χρονια όμως, θα ήθελα να μάθω απο τους γνώστες ποιά είναι τα βασικότερα σημεία που πρέπει να προσέξω(εσωτερικά και εξωτερικά) έτσι ώστε να πάρω όσο γίνεται κάτι αξιόλογο. Αρκεί έλεγχος σε κάποιο ΚΤΕΟ η πρέπει να πάω για έλεγχο σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα?Σας ευχαριστώ πολύ.
User avatar
kostas
Posts: 474
Joined: Thu Apr 06, 2017 2:21 pm

Re: Αγορά niva.

Post by kostas »

Καλώς ήρθες διάβασε εδώ:
viewtopic.php?f=35&p=1007#p1007
Πρέπει να κοιτάξεις αρκετά σημεία από που να αρχίσω... :roll:
1) κοίταξε μοντέλα 06 07 με υδραυλικό τιμόνι στα τζάμια βλέπεις την χρονιά σε αυτή την μορφή ...6 ...7
2)μέχρι 80 000 χιλιομ
3)να μην έχει υγραέριο να βάλεις μετά εσύ
4)να έχει ενημερωμένο βιβλίο service
5)να το οδηγήσεις και να το πας σε ειδικευμένο συνεργείο για έλεγχο σασμάν διαφορικά και με διαγνωστικό για βλάβες που έχει στην μνήμη
6)να το πάρεις όσο πιο μαμά γινεται
7)δες σκουριές γύρω απ τα παράθυρα
8)από ότι βλέπω στο car κατά καιρούς βγαίνουν ευκαιρίες

Αν πιάνουν τα χέρια σου για δουλιτσες παρτο άμα το προσέχεις θα σε προσέχει ότι θες στείλε με πμ το τηλ σου.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Image
gazotenekes
Posts: 8
Joined: Thu Nov 16, 2017 11:01 am

Re: Αγορά niva.

Post by gazotenekes »

Ευχαριστώ πολύ! Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτό? https://www.car.gr/19990540-lada-niva-1-7i Βέβαια όταν έχει μπεί πολύ χέρι πάνω δεν είναι καλό κατά την γνώμη μου..
Post Reply