Είμαι από την Θεσσαλλλονίκη και ΜΕ αρέσει !!

Τι κάνεις Γιάννη?
Κουκιά σπέρνω !!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
filos

Δημοσίευση από filos » Παρ Απρ 28, 2017 9:17 pm

Εικόνα

ΜΕ αρέσει, γιατί:

- Τα πρωινά, συνήθως το χειμώνα, είναι σαν το "Τοπίο στην ομίχλη" του Αγγελόπουλου.(Ωχ! τα αρθριτικά μου)!

- Μετά απο κραιπαλοξενύχτι, θέλω να τρώω το πρωί ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ και όχι "τυρόπιτα", πίτα και άλλα τέτοια.

- Θέλω να πίνω το φραπέ μου, με τα καρντάσια στην παραλία...

- Το φραπέ που λέγαμε είναι αρμένικο, καμιά 2-3 ώρες.

- Όταν οι τουρίστες περνούν μπροστά απο την παραλία, πάντα σε ρωτούν: εδώ σ΄αυτήν την πόλη δεν δουλεύετε?

- Χρησιμοποιούμε πολύ τα υποκοριστκά - καφεδάκι, ποτάκι, ουζάκι, τσιπουράκι......

- Όταν χρησιμοποιούμε αυτά τα υποκοριστικά, βγαίνουμε για ένα απογευματινό "καφεδάκι" και γυρνάμε σπίτι στις 6 το ξημέρωμα, διότι μετά το καφεδάκι, έχει κρασάκι, ποτάκι, κλαμπάκι κ.λ.π., πάντα με τα καρντάσια.

- Η πόλη είναι καθαρή και όλοι οι επισκέπτες το προσέχουν, αλλά δεν μπορούν να περάσουν απέναντι στο δρόμο από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα πάνω στις διαβάσεις, πεζοδρόμια κ.λ.π.

- Ο Λευκός Πύργος, δεν είναι λευκός.

- Η Αριστοτέλους, δίνει μια εικόνα της Ευρώπης των αρχών του 20ου αι.

- Το Πανεπιστήμιό μας, που είναι από τα μεγαλύτερα και καλύτερα, γιατί βρίσκεται στη Θεσσαλλλονίκη.

- Ακόμα ΠΑΟΚ και ΑΡΗΣ έχουν κόντρα.

- Βορράς και Νότος, Θεσσαλονίκη - Αθήνα...

- Εδώ τρώμε γύρο ή σάντουιτς με γύρο και χτυπητή και δεν έχουμε φόβο να μας καθήσει κανένα "καλαμάκι" στο λαιμό όταν τρώμε.

- Ακόμα και το κυκλοφοριακό που τείνει να γίνει χαοτικό, όπως στην Αθήνα, έχει τη χάρη του γιατί εδώ εμείς είμαστε φιλόξενοι και κάνουμε γνωριμίες ή πιάνουμε συζήτηση με το διπλανό αυτοκίνητο, άσχετα αν πριν είχαμε αλληλο-μουντζωθεί για τις "σφήνες".

- Είναι το φυσιολογικό όπου και να πας για καφέ ή ποτό, να συναντήσεις τουλάχιστον 3 γνωστούς, αν όχι παραπάνω.

- Μπορείς να κάνεις μιά ωραία βόλτα στην παραλία, χωρίς να σε ενοχλούν τα αυτοκίνητα και το κυριότερο: ΔΕΝ βρωμάει πια η θάλασσα τόσο συχνά και πολύ, όπως παλιά.

- Η βόλτα στην Άνω Πόλη είναι απόλαυση, ένα από τα καταπληκτικότερα μέρη του κόσμου...

- Όταν βγαίνουμε το βράδυ, πάντα παίρνουμε τα γυαλιά ηλίου μας, μαζί μας... Ποτέ δεν ξέρεις τι ή που θα σου ξημερώσει.

- Το καλοκαίρι όταν αισθανόμαστε ότι ζεσταινόμαστε, σε 45΄το πολύ μπορούμε να βρεθούμε στις καταπληκτικότερες παραλίες του κόσμου, στη Χαλκιδική.

- ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ?

- Είμαι απο τη Θεσσαλλλονίκη και με αρέσει γιατί... μικρός το ποδήλατό μου πάθαινε... ΦΟΥΪΤ!!!

- Σε λέω, σε πάω, σε κάνω, ...

- Οι πακετάδες μας είναι αστραπή.

- Μας παίρνει πάνω απο 3 ώρες για να πιούμε ένα φραπέ 200 γραμ. και μόλις 20 λεπτά για ένα αντίστοιχο ποτήρι ουίσκι.

- Τρώμε πρωινό ΠΡΙΝ πάμε για ύπνο!

- Είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο, με ΣΥΜΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΣΙΛΕΥΟΥΣΑ ταυτόχρονα.

- Επίσης είμαστε στην μοναδική πόλη στον πλανήτη, που γράφεται με δύο σσ και προφέρεται με πολλά λλλλ !!!

- Έχουμε και το δάσος του "Σέιχ Σε"... γιατί εδώ, "ΣΟΥ" δεν υπάρχει, μόνο ΣΕ...

ΔΕΙΤΕ και το VIDEO : https://www.youtube.com/watch?v=dQjA0S3 ... e=youtu.be
Γιάννης "Φίλος" Εικόνα
Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να Ζω ... !!

Άβαταρ μέλους
filos

Δημοσίευση από filos » Παρ Απρ 28, 2017 9:31 pm

Ελευθέρας

Ο Γιωρίκας ασό χωρίον πάει σην πολ.
Εμπέν απές σ’ έναν λεωφορείον και ελέπ έναν άνθρωπον να δεκνίζ έναν χαρτίν σον εισπράκτοραν και να λέατον "ελευθέρας" και να μην πλερών.
Εσκέφτεν Εικόνα ο Γιωρίκας να φερ κι ατός έναν χαρτίν ασό χωρίονατ, για να μην πλερών εισιτήριον.
Επήρεν μαζίατ το στεφανοχάρτ.
Εσέβεν απές σο λεωφορείον και ο εισπράκτορας ψαλαφάτον το εισιτήριον.
Ο Γιωρίκας λέει "ελευθέρας" και δεκνίζ το στεφανοχάρτ σον εισπράκτοραν.
Ο εισπράκτορας τερεί το στεφανοχάρτ και λέατον:
— Με τατό το στεφανοχάρτ επορείς να καβαλκέφς Εικόνα δωρεάν την γαρήσ, αλλά όχι και το λεωφορείον!
Γιάννης "Φίλος" Εικόνα

Άβαταρ μέλους
filos

Δημοσίευση από filos » Παρ Απρ 28, 2017 9:42 pm

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

ΔΕΙΤΕ και το VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=Vdd0gnMJjLE
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος filos την Σάβ Απρ 29, 2017 7:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιάννης "Φίλος" Εικόνα

panstath_fokea

Re: Είμαι από την Θεσσαλλλονίκη και ΜΕ αρέσει !!

Δημοσίευση από panstath_fokea » Σάβ Απρ 29, 2017 4:11 pm

Και σε μας αρέσει που είσαι από την Θεσσαλονίκη μας και σ' έχουμε Φίλο. :D :D :D

Άβαταρ μέλους
filos

Δημοσίευση από filos » Δευ Μάιος 01, 2017 4:19 pm

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Γιάννης "Φίλος" Εικόνα

Απάντηση