4ο niva PANSTATH FOKEA

Για να δουμε τι θα δούμε !!
Post Reply
User avatar
panstath_fokea
Posts: 111
Joined: Thu Apr 06, 2017 2:54 pm

4ο niva PANSTATH FOKEA

Post by panstath_fokea »

Αγαπητοί παλιοί & νέοι Φίλοι και Σύντροφοι ξαναδημοσιεύω προηγούμενη μου δημοσίευση στο παλιό μας site:nivaclub.gr


Έξι χρόνια ήταν αρκετά δεν άντεχα άλλο ..........είπα λοιπόν να κάνω ολική επιστροφή με μια μεγάλη αλλά ανώδυνη αγάπη.


" είσαι στα καλά σου πας να ξαναμπλέξεις " μου είπε γνωστός σύντροφος μόνιμος κάτοικος Ανατολικής Αττικής ονόματα δε λέμε, όταν πριν από καιρό του ανακοίνωσα τις προθέσεις μου, ...... " μα είναι το 4ο" μου είπε κάποιος άλλος.


Πράγματι όταν το 2010 υποχρεώθηκα να δώσω το καμάρι μου (την εποχή που έμεινα για ένα διάστημα χωρίς δουλειά) ξέραμε με τη γυναίκα μου ότι θα ερχόταν η στιγμή κι όταν τα πράγματα θα ήταν λίγο καλύτερα θα ξανάμπαινα στο πειρασμό. Θα μου πείτε εν μέσω κρίσης τα πράγματα καλυτέρευσαν - όχι θα σας απαντήσω, όμως η απώλεια αγαπημένου φίλου και συντρόφου πριν από΄4 μήνες ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι αφού αποφάσισα να μην στερήσω από τον εαυτό μου και την οικογένεια μου αυτές τις μικροχαρές που μας δίνει μια τέτοια επιλογή παρότι δεν θα γίνονται (εξορμήσεις) όσο συχνά θα επιθυμούσαμε.


Άλλωστε το ξέρουμε όλοι εμείς που αγαπάμε το Niva ότι δεν είναι ένα συνηθισμένο αυτοκίνητο ..... είναι το παιγνίδι μας, ένας άλλος τρόπος ζωής, είναι η καλή παρέα, ο φίλος μας, είναι η μοναδική αίσθηση ελευθερίας, είναι η αγάπη για τη φύση, είναι η ωραία μας τρέλα, η ψυχανάλυση μας είναι εν ολίγοις όλα αυτά τα συναισθήματα που δεν περιγράφονται με λόγια και τα αισθανόμαστε μόνον εμείς που αγαπάμε αυτό το μικρό αλλά συνάμα ξεχωριστό, πολύ μεγάλο και τίμιο αυτοκίνητο. Γιατί πραγματικά το Niva μας δίνει πολύ περισσότερα από αυτά που μας ζητάει.


Το 4ο λοιπόν Niva μοντ. 2007 ομορφαίνει από χθες την αυλή του σπιτιού μου, ένα πολύ περιποιημένο αυτοκίνητο, με λίγα χλμ. με πολλά καλούδια που έχει επιμεληθεί με μεράκι ο πολύ καλός φίλος και μηχανικός (ονόματα δε λέμε), από πολύ υψηλό πρώτο ιδιοκτήτη (Φοίβο) και πολύ νοικοκύρη δεύτερο ιδιοκτήτη από το 2010 που ήρθε στα χέρια του (κι ας είναι καλά ο κουμπάρος μου ο kostas που μόλις πληροφορήθηκε ότι ο συνάδελφος του σκέφτεται να το πουλήσει, άμεσα μεσολάβησε και αφού με ενημέρωσε κλείστηκε το προξενιό.


Χαίρομαι λοιπόν που θα ξανασυναντηθούμε εντός κι εκτός ..... να είστε λοιπόν όλοι και όλες καλά και περιμένω την ευκαιρία για μια ωραία εξόρμηση ..........ξέρετε μια από τα παλιά!!!


Θα παρουσιάζω εδώ μικρές βελτιώσεις που έκανα μόνος μου και πιο μεγάλες βελτιώσεις που σιγά σιγά θα κάνω.

1. Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης PRINS + εξάτμιση στο πλάι + δεξαμενή 60λτ κάτω από το πάτωμα.
2. Νέο δυναμο iskra και μπαταρία.
3. Καινούργιος πολλαπλασιαστής και μπουζοκαλώδια.
4. Light ψήλωμα 3-4 πόντων με προσθήκες σε ελατήρια και μπαλάκια.
5. kαινούργια λάστιχα KAMA 515 διαστάσεων 205/75/15 με ζάντες από chevy niva.


Image

Image
Last edited by panstath_fokea on Wed Aug 01, 2018 2:30 pm, edited 2 times in total.
User avatar
panstath_fokea
Posts: 111
Joined: Thu Apr 06, 2017 2:54 pm

Re: 4ο niva PANSTATH FOKEA

Post by panstath_fokea »

ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΜΑΡΙ

Image
User avatar
panstath_fokea
Posts: 111
Joined: Thu Apr 06, 2017 2:54 pm

Re: 4ο niva PANSTATH FOKEA

Post by panstath_fokea »

και μια ακόμη από τις παλιές καλές εποχές που λάβαμε μέρος σε αγώνες enduro με τον Κώστα και το Σπύρο

Image
User avatar
panstath_fokea
Posts: 111
Joined: Thu Apr 06, 2017 2:54 pm

Re: 4ο niva PANSTATH FOKEA

Post by panstath_fokea »

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ................γιατί με αυτά τα εργαλεία δεν τελειώνεις ποτέ!!!!

:D αλλάχτηκε ο δίσκος και το πλατό με ένα ολοκαίνουργιο σετ SACHS (τέλεια αίσθηση, απόκριση, ελαφρύ πετάλι)

:D κατέβηκε και το μπροστινό διαφορικό πάνω στην νέα βάση του

:D αλλάχτηκε και ο μπροστινός προφυλακτήρας ..... ξέρετε με έναν από τους παλιούς καλούς από 1600 (ας ε΄ναι καλά ο χοντρούλης)


ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ........μείνετε συντονισμένοι!!!
User avatar
panstath_fokea
Posts: 111
Joined: Thu Apr 06, 2017 2:54 pm

Re: 4ο niva PANSTATH FOKEA

Post by panstath_fokea »

Χθες και το δικό μου καμάρι πέρασε την πόρτα του φανοποιίου (Γιώργος Πάνας - Παιανία) που πριν από λίγες μέρες βγήκε ανανεωμένο το θηρίο του nikvas.
Βάψιμο επίσης με HB Body 955 χρώμα λευκό 202 της Lada.
Μείνετε συντονισμένοι........
Post Reply