προβλημα στην εκινηση

Τα λέμε ολα για να μην τα βάψουμε μπλέ !!
Χάλασε? Το χάλασαν? εε εδώ!
Απάντηση
psav75

προβλημα στην εκινηση

Δημοσίευση από psav75 » Παρ Νοέμ 24, 2017 10:48 am

Γειας σας ειμαι νεοσ κατοχοσ Niva μοντελο 2007 και θα ηθελα την φνωμη οποιου γνωριζει κατι
με το προβλημα που αντιμετοπιζω .
Γυρνωντας το κλειδη να βαλω μπροστα , ενω γυρναει η μιζα για να παρει μπροστα θελει επιμονο μιζαρισμα και παιξιμο του γκαζιου .
Επειδη μου λενε διαφορα μηπως γνωριζει κανεις που να εστιασω την προσοχη μου (αντλια βενζινης ? αισθητηρας πιεσεως ?)
ευχαριστω .

Άβαταρ μέλους
kostas

Re: προβλημα στην εκινηση

Δημοσίευση από kostas » Παρ Νοέμ 24, 2017 10:57 am

Το check ανάβει? ακούς την αντλία στο γύρισμα του διακόπτη? παίζει να είναι και ο αισθητηρας εκκεντροφορου
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Εικόνα

psav75

Δημοσίευση από psav75 » Παρ Νοέμ 24, 2017 11:00 am

οχι το check δεν αναβει και αντλια δεν ακουω.

Άβαταρ μέλους
kostas

Δημοσίευση από kostas » Παρ Νοέμ 24, 2017 11:22 am

Ξεκινάμε.... γυρίζοντας τον διακόπτη στην πρώτη θέση χωρίς να μιζαρεις ακόμα σου ανάβει το check? αυτό στο λέω για να δούμε αν λειτουργεί το λαμπάκι.Αν λειτουργεί καλώς τότε το πρόβλημα δεν είναι από αισθητήρα όποτε αντλία μίζα ηλεκτομηχανικά εξαρτήματα πρέπει να δεις.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Εικόνα

DINOS

Δημοσίευση από DINOS » Παρ Νοέμ 24, 2017 1:59 pm

Στο δικό μου 2006 πριν 2 ημέρες το ίδιο πρόβλημα στην εκκίνηση, χωρίς άναμμα τσεκ. Αλλαγή αισθητήρα εκκεντροφόρου και όλα o.k.

alfaka

Δημοσίευση από alfaka » Πέμ Νοέμ 30, 2017 11:51 pm

psav75 έγραψε:
Παρ Νοέμ 24, 2017 10:48 am
Γειας σας ειμαι νεοσ κατοχοσ Niva μοντελο 2007 και θα ηθελα την φνωμη οποιου γνωριζει κατι
με το προβλημα που αντιμετοπιζω .
Γυρνωντας το κλειδη να βαλω μπροστα , ενω γυρναει η μιζα για να παρει μπροστα θελει επιμονο μιζαρισμα και παιξιμο του γκαζιου .
Επειδη μου λενε διαφορα μηπως γνωριζει κανεις που να εστιασω την προσοχη μου (αντλια βενζινης ? αισθητηρας πιεσεως ?)
ευχαριστω .
Καλησπέρα. Άς έχουμε όλοι υπ' όψη μας την διαδικασία εκκίνησης των σημερινών αυτοκινήτων και μάλιστα των πολλαπλού ψεκασμού:
1) Γυρίζουμε το κλειδί στον διακόπτη έως την 1η σκάλα, οπότε ανάβει η λυχνία ελέγχου (check) προς επιβεβαίωση λειτουργίας και αμέσως σβήνει εάν όλα είναι καλά. Ταυτόχρονα ακούγεται ένα σύντομο βούϊσμα, το μοτεράκι της αντλίας βενζινης που στέλνει καύσιμο στην μπεκέρα, έναν σωλήνα ουσιαστικά, ώστε να αναπτυχθεί πίεση καυσίμου για να μπορέσουν να ψεκάσουν τα μπέκ, ΟΤΑΝ στη συνέχεια 2) γυρίσουμε το κλειδί στην μίζα για να ξεκινήσουμε τον κινητήρα. Ο χρόνος του 1ου βήματος, δευτερόλεπτα βέβαια, διαφέρει ελάχιστα σε κάθε μάρκα/μοντέλο κυρίως όμως είναι εμφανής όταν είναι κρύος ο κινητήρας και ιδίως ακίνητος αρκετές ώρες. Πιό συγκεκριμμένα, στο Νιβα, εάν είμαστε βιαστικοί και γυρίσουμε κατ' ευθείαν το κλειδί μιζάροντας, ακόμη και μετά από δύο ώρες ή τρείς ακινησιας, θέλει διπλό μιζάρισμα, φαινομενικά όμως. Διότι άσχετα εάν εμείς μιζάρουμε, το πρώτο βήμα θέλει τον χρόνο του να γίνη, δηλαδή, να γεμίση η αντλία την μπεκέρα, να αναπτύξη πίεση καυσίμου για να έχουν να ψεκάσουν τα μπέκ. Μικρή σημασία έχει λοιπόν το <<παίξιμο>> του γκαζιού και μόνο δίνοντας περισσότερο αέρα, που στην κρύα εκκινηση μάλλον <<κακό> κάνει. Καλά θα κάνουμε λοιπόν να ξεχάσουμε στα ψεκαστά αμάξια μας τις πρακτικές των καρμπυρατέρ!
Υ.Γ. Τα ανωτέρω δεν αναιρούν την πιθανότητα κάποιας δυσλειτουργίας ή βλάβης χωρίς ένδειξη της λυχνίας, ως ελέχθη πιό πάνω στον σχολιασμό. Είναι η ΚΑΝΟΝΙΚΗ λειτουργία.

psav75

Δημοσίευση από psav75 » Τετ Δεκ 06, 2017 10:42 am

Ευχαριστω για την βοηθεια σας αλλαξα αισθητηρα εκεντροφορου και ολα καλα μπροστα με την μια .
Σφαιρα το εργαλειο!!!!!!!!!!

Απάντηση