Tακουνάτα πατούμενα

Προτάσεις για καινούρια παπά !!
Λουστρίνια, μποτάκια, αθλητικά απόλα έχει ο μπαξές!
Dulas

Tακουνάτα πατούμενα

Post by Dulas » Mon Dec 25, 2017 8:07 pm

Μετά το τελευταίο παρατράγουδο μπλοκάροντας το τροχό το θεριό ξύρισε τα τακούνια του, και καλύτερα γιατί δεν είχα προσέξει ότι τα λάστιχα είχαν ανοίξει εσωτερικά παράλληλα με τη ζάντα, και όταν λέω έχουν ανοίξει, έχουν φτάσει σε σημείο επικινδυνότητας μεγάλης.

Τα έχω λιώσει που τα έχω λιώσει, μπαίνω λοιπόν στο τριπάκι τις αλλαγής.

Το θέμα μου είναι ότι σκέφτομαι να αλλάξω πέλμα, όχι ότι αυτό δεν μου έκανε τα χατίρια αλλά ίσος να μην είναι αυτό που χρειάζομαι, οποτε να αναφερθώ στα το τι θέλω και βλέπουμε.

Για την ώρα φοράω αυτό.
Image

Και σκέφτομαι να κινηθώ σε αυτό...

Image

Τώρα όσον αφορά την χρήση του αυτοκινητου.

Δεν με απασχολεί ο θόρυβος καθόλου.

Κινούμε κυρίως σε έδαφος όπως ο Υμηττός, η Πεντέλη, ο Κουβαράς και γενικότερα το 90% σε χώμα που πατάω έχει κυρίως πέτρα φυτεμένη, σαθρά κομμάτια, ρέματα, αντιπυρικές, χωράφια όχι οργωμένα.

Στην άσφαλτο έχω κοφτη στο πόδι και δεν το πάω πάνω από 80 άντε 90Km.

Σε λίγα σημεία σε χώμα το πάω τάπα όσο αντέχω να το κρατάω, αλλιώς είμαι σε νορμαλ ταχύτητες βόλτας.

Σε βάθος χρόνου να είμαι καλά πρόκειται να το περπατήσω ορεινή Ναυπακτία και Κόζιακα, είναι εδάφη που δεν ξέρω αν είναι χώμα ή πέτρα οπότε αν μπορούσα να καλύψω το τερέν δεν θα έλεγα όχι.

Αν έχει κάποιος εμπειρία και από τα δύο πέλματα ας πει τι υπέρ ή κατά βίωσε από τα συγκεκριμένα και μετά βλέπουμε μάρκα κτλ.

Η διάσταση είναι 195/80/15. αν και το έχω σηκώσει αν ζοριστεί βρίσκω λίγο στα φτερά κυρίως μπροστά, δεν ξέρω αν έχουν διαφορά τα πέλματα στην ίδια διάσταση ή το κόψιμο στη λαμαρίνα είναι μονόδρομος αν και θα προτιμούσα να μην το κάνω.
Μια μέρα θα μας σκεπάσει που θα μας σκεπάσει...το χώμα.
Μέχρι τότε... ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ

kostas

Re: Tακουνάτα πατούμενα

Post by kostas » Tue Dec 26, 2017 12:54 pm

Αν έχεις κρατησει τις μαμά 16 αρες ζάντες βάλε τα kama 511
175/80/R16 80%-20%
έχουν καλή τιμή θα έχεις οικονομία καύσιμου και δεν θα κλαις άμα σχίσεις κανένα
αυτά που μας δείχνεις ξεπερνάνε τα 300 ευρώ πάνε 100 ευρώ το ένα ενώ τα kama με το πολύ 250 ευρώ με τα περαστικά έχεις καθαρίσει.

Image

μετά μα δεν έχεις θέμα οικονομικό :lol:
βάλε αυτά που εχω πάνω εγώ τα πήρα μετ/να
Black Star Dakota 205/70/15

Image
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Image

uazhunter

Post by uazhunter » Mon Jan 01, 2018 8:19 pm

σκεψου τα ΚΑΜΑ που ανεφερε ο Κωστας,τα πελματα που ψαχνεις ειναι αναγομωση,πολυ καλα στο να αναπτυσουν γρηγορα θερμοκρασιες το χειμωνα αλλα με ενα μεγαλο μειονεκτημα,λογω του βαρους που εχει το niva δεν αντεχουν και ξηλωνουν τακουνια,στο προηγουμενο niva που ειχα αλλαξα 3 φορες διαφορετικα σετ ελαστικων σε αναγομωση μεσα σε αυτα και το πελμα δειχνεις στη δευτερη φωτο cobra της malatesta [παντα καινουρια],δεν το ξανακανω,πρωτογενη λαστιχα mud η 50/50 κι εχω το κεφαλι μου ησυχο,ικανα ποιο οικονομικα γιατι ειναι ποιο ελαφρυα αρα λιγοτερες καταναλωσεις!!!

Dulas

Post by Dulas » Wed Jan 03, 2018 11:33 am

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε άπαντες.
Sorry που αργώ να απαντήσω αλλά πήζω στη δουλειά.

Η αλήθεια είναι ότι όσο πάω και ζαχαρώνω τα KAMA.
Όχι λόγο κόστους αλλά για λόγους όπως διάβασα σε παλιότερα φόρουμ και συζητήσεις που έχω αυτό το καιρό που αναφέρουν σε γενικές γραμμές....

Κραδασμοί και βούισμα των ελαστικών σε βάθος χρόνου μπορούν να δώσουν ένα βήμα πιο πέρα στα ρουλεμάν του τροχού, κάτι που με έτσουξε πρόσφατα.
Κατανάλωση που από 9l/100Km που είχα με τα μαμά, πετάχτηκα στα 14l/100Km που μεταφράζεται σε βόλτα και 20αρικο.

Το μόνο που με ψιλό βάζει σε σκέψεις είναι ότι...

Όταν φόρεσα τις ζάντες από το vitara με τα τακούνια σε 195/80/15 μου έβρισκαν πάρα πολύ τα λάστιχα έτσι μπήκα στη διαδικασία να φορέσω προσθήκες στα ελατήρια, έτσι έβρισκα πάλι αλλά μόνο σε απότομες φουρκέτες αν τις έπαιρνα σβάρνα.

Αλλά το αμάξι έχει έτσι 5cm κέντρο ελαστικού πιο φαρδύ πάτημα από κάθε μεριά, δηλαδή έχω φαρδύνει σύνολο 10cm, και έχω σηκωθεί 3cm.

Αν γυρίσω πίσω στη μαμά διάσταση, και δεν το χαμηλώσω πόσο επικίνδυνα θα είμαι σε κλήσεις πλέων με 3cm σηκωμένος?
Γιατί κάτι ρεματιές, αντιπυρικές και σαθρά τα περπατάω
Μέχρι τότε... ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ

kostas

Post by kostas » Wed Jan 03, 2018 11:44 am

Δεν θα έχεις θέμα υπάρχουν ψιλωμένα niva με μαμά ζάντες.
Αν φτάνεις το αμάξι σε όρια για ντελαπαρισμα δεν σε σώνουν οι δέκα πόντοι...
Οδηγώ και σε σκέφτομαι!
http://nivaclubhellas.blogspot.gr/
Image

Dulas

Post by Dulas » Wed Jan 03, 2018 8:52 pm

kostas wrote:
Wed Jan 03, 2018 11:44 am
Αν φτάνεις το αμάξι σε όρια για ντελαπαρισμα δεν σε σώνουν οι δέκα πόντοι...
Αυτό ξανά πέστο.

Τις μαμά τις ζάντες τις έχω, οι οποίες είναι φορεμένα ασφάλτινα, πολυκαιρισμένα μεν αλλά χρήσιμα για καλοκαίρι να μην λιώνω τα χωμάτινα.

Μία σκέψη είναι αφού υπολόγιζα να ελαφρώσω κάπου 400euro, να έκανα την κίνηση να πάρω και ένα set ζάντες με τα χωμάτινα και να είμαι μόνο τράμπα ρόδες
Μέχρι τότε... ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ

Dulas

Post by Dulas » Fri Jan 05, 2018 3:19 pm

Χαζεύοντας αυτές τις μέρες πρόσεξα αυτά που είναι στην φωτό, αν δεν κάνω λάθος παλιότερα πιτσιρικάς θυμάμαι NIVA να περπάταγαν με αυτό το πέλμα.

Μήπως το 511 δεν θα μου δουλέψει τόσο στη λάσπη και να κινηθώ στο αραιότακουνο της φωτό?
Η τιμή είναι μόνο 20euro παραπάνω.

Image
Μέχρι τότε... ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ

sostir1978

Post by sostir1978 » Mon Jan 08, 2018 11:21 am

Τα συγκεκριμένα τα φορούσα χρόνια και οφείλω να πω ότι εκτός δρόμου είναι απίστευτα!!!!!σε συνθήκες ασφάλτου όμως θαχεις χοντρο θέμα με την ολίσθηση και το φρενάρισμα!!!!διαλέγεις και παίρνεις!!!!

Dulas

Post by Dulas » Mon Jan 08, 2018 3:30 pm

Γιάννη καταρχήν χρόνια πολλά, να είσαι καλά και καλά Km να έχεις. :D

Όσον αφορά το πατούμενο.
Σου έφερνε κραδασμούς, θόρυβο κτλ.
Από κατανάλωση αν θυμάσαι το τερμάτιζε ή σε φυσιολογικά επίπεδα.

Γιατί με αυτά που φοράω τώρα (έκανα μακακια) αφού έκανα απολογισμό σεζόν μου έφυγε ο τάκος σε τζάμπα βενζίνες (από 9Lit./100Km πήγα στα 14Lit/100Km και έστρωσα)
Μέχρι τότε... ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ

sostir1978

Post by sostir1978 » Tue Jan 09, 2018 9:48 am

Ευχαριστώ και εύχομαι και σε σένα χρόνια πολλά με υγεία!!!!Το θέμα με τα ρώσικα λαστιχα έχει ως εξης:εκτός δρόμου δε θαχεις κανένα απολύτως θέμα!!!!!!!να φανταστείς ότι εγώ με αυτά δε θυμάμαι να έβαζα το αργό σχεδόν ποτέ και ανέβαινα ανηφόρες λασπωμένες και κατηφόρες απίστευτες.......στο χιόνι ειδικά ληταν μακράν τα καλύτερα που είχα δοκιμάσει....η κατανάλωση παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα.....δυστυχώς δε μπορω να πω το ίδιο και με το θόρυβο.....μετά τα 40-50 έχουν ένα απίστευτο βουητό και δε θα μπορείς να πας πάνω απο 70-80.αλλά οι επιδόσεις στη λάσπη είναι απλά απίστευτες!!!!!!ελπίζω να βοήθησα.

Post Reply